Mobile Device Management – narzędzia do zarządzania urządzeniami mobilnymi w Twojej organizacji

Podstawą wszelkich rozwiązań (czy to urządzeń, systemów operacyjnych, czy usług) dostarczanych przez Apple jest szeroko rozumiany ‘user experience’. Posiadając już dwa urządzenia od Apple, możemy korzystać z zalet ekosystemu, który pozwala na łatwą współpracę i dostęp do tych samych treści z poziomu każdego z nich. Systemy operacyjne są zbudowane tak, aby ich obsługa była intuicyjna, szybka i przede wszystkim bezpieczna. System operacyjny jest zawsze bezpłatny, bez względu na to, czy jest to nowa aktualizacja, czy poprzednia jego wersja. Urządzenia mają wbudowane mechanizmy szyfrowania danych oraz dodatkowe warstwy zabezpieczeń, gdzie przechowywane są najwrażliwsze informacje. Dodając do tego zalety usług takich jak: AppleID, iCloud, PrivateRelay masz możliwość anonimizacji swojej tożsamości w Internecie. Z narzędziami, jak: iMessage, czy FaceTime, możesz komunikować się tekstowo, głosowo i poprzez wideo, mając pewność, że komunikacja jest zawsze szyfrowana. Pakiet iWork masz zawsze pod ręką, zatem możesz szybko edytować pliki narzędzi MS Office i współpracować z osobami spoza środowiska urządzeń Apple. Te wszystkie cechy dają paletę udogodnień, z których każdy użytkownik może korzystać zaraz po uruchomieniu urządzenia. Z perspektywy organizacji, dochodzi aspekt administracji takim środowiskiem, aby zapewniając ‘user experience’ jednocześnie zachować bezpieczeństwo danych służbowych.


Czym jest MDM?

Mobile Device Management to narzędzia do zarządzania flotą urządzeń, które dają administratorom możliwość kontroli zasobów firmowych, udostępnianych treści, pozyskiwania informacji o sprzęcie i wywoływania akcji tu i teraz bez konieczności fizycznego posiadania go w ręku oraz automatyzację procesu konfiguracji maszyn i udostępniania ich pracownikom. Wszystko odbywa się z poziomu jednego pulpitu.
Rozwiązania te wykorzystują interfejsy programowania aplikacji (API), które mogą komunikować się bezpośrednio z urządzeniem mobilnym. Platforma wysyła konkretne instrukcje, takie jak zmiany polityki, ograniczenia aplikacji, konfiguracje zabezpieczeń i aktualizacje oprogramowania do urządzenia za pośrednictwem tych interfejsów API. Polityki te i inne instrukcje są definiowane przez administratora IT w wybranym rozwiązaniu MDM.

Możliwości wynikające z wdrożenia MDM

Korzyści, które otrzymujemy z wykorzystania MDM w połączeniu z urządzeniami od Apple to:

  • Bezdotykowe wdrażanie: Automatyczne rejestrowanie i konfigurowanie nowych urządzeń bez konieczności wsparcia ze strony działu IT. Przejście od nowego urządzenia do gotowego do użycia bez czasochłonnego instalowania systemu operacyjnego lub ręcznej konfiguracji. 
  • Zarządzanie urządzeniami: Proste rozwiązywanie problemów i utrzymanie urządzenia w stanie aktualnym i bezpiecznym, dzięki inteligentnemu targetowaniu, profilom konfiguracyjnym, politykom i skryptom.
  • Zarządzanie aplikacjami: Katalog aplikacji – Self Service oferuje zatwierdzone przez IT aplikacje, zasoby i skrypty i oferuje użytkownikom zasoby i konfiguracje, do których mogą mieć dostęp na żądanie.
  • Zarządzanie inwentarzem: Automatyczne gromadzenie danych o użytkownikach, sprzęcie, oprogramowaniu i urządzeniach zabezpieczających.

Podsumowanie

Mobile Device Management pozwala administratorowi IT zarządzać urządzeniami mobilnymi swojej organizacji z jednej centralnej lokalizacji. Dzięki temu nie ma potrzeby zarządzać każdym urządzeniem osobno i robić tego nie posiadając danego urządzenia. Zapewne wszyscy pamiętamy swój pierwszy dzień w nowej pracy, kiedy to spędzamy cały dzień na instalowaniu naszego nowego laptopa, dowiadując się, jakiego oprogramowania potrzebujemy. Oprócz stresu, musisz również prowadzić rozmowy z wieloma kolegami z działu wsparcia IT prawie co godzinę, ponieważ nie masz odpowiednich uprawnień lub poświadczeń, aby kontynuować.Kontakt Bartosz Borsukiewicz
[contact-form-7 id=”893″ title=”CTA Darmowe Konsultacje”]