Wsparcie urządzeń Apple oraz nowe wersje OSów. To czas na audyt Twojej floty!

Podczas ostatniej konferencji WWDC w czerwcu, firma Apple zaprezentowała nam m.in. swoje nowe systemy operacyjne: macOS Ventura oraz iOS 16 i iPadOS 16. O nowinkach, które te systemy przyniosły, pisaliśmy tutaj.

Rozpocznijmy od testów!

W tym momencie iOS 16 oraz macOS Ventura są już dostępne do pobrania dla Państwa w AppStore. Kolejne iteracje są dostępne w wersjach beta w programie Apple  Beta Software Program tutaj. Przystąpienie do programu pozwala na testy kolejnych publicznych wersji systemów, zweryfikowanie kompatybilności narzędzi używanych w naszej organizacji i ewentualne zgłaszanie poprawek.

Jeżeli jesteście Państwo administratorami instancji AppleBusinessManager Waszej organizacji, możecie przystąpić do programu AppleSeed for IT, aby uzyskać dostęp  do najświeższych wersji systemów i móc zgłaszać poprawki bezpośrednio do inżynierów Apple. Opis programu jest dostępny tutaj. Testowanie tych rozwiązań pozwala nam na reakcję w przypadku braku kompatybilności z kluczowymi narzędziami wykorzystywanymi w organizacji.

Każda nowa iteracja systemu operacyjnego, to nie tylko nowości użytkowe, ale przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa. Dbając o aktualizacje, chronimy naszych pracowników i wrażliwe dane organizacji przed niepożądanym użyciem, czy wyciekiem. 

Koniec wsparcia- co nas czeka?

Apple udziela szerokiego wsparcia dla swoich systemów i urządzeń. Każdy sprzęt podlega rocznej gwarancji respektowanej u każdego partnera Apple oraz we wszystkich Apple Store’ach na całym świecie. Firma przyzwyczaiła nas również do zapewnienia kompatybilności nowych systemów operacyjnych ze starszymi urządzeniami. Jak to wygląda w przypadku macOS Ventura i iOS16?


Wsparcie dla macOS Ventura, iOS16 i iPadOS 16

iPhone
SE z roku 2020
8 oraz 8 Plus
X, XS, XS Max oraz XR
11 (Pro, Pro Max, Mini)
12 (Pro, Pro Max, Mini)
13 (Pro, Pro Max)
iPad
PRO – wszystkie modele
Air – od 3. generacji (2019)
iPad – od 5. generacji (2017)
Mini – od 5. generacji (2019)
Mac
iMac – od roku 2017
iMac Pro 2017
MacBook Air od 2018
MacBook Pro od 2017
Mac Pro od 2019
MacBook od 2017
Mac mini od 2018
Mac Studio

Jak widzimy Apple utrzymuje wsparcie do 5 lat wstecz. To bardzo dobry wynik, tym bardziej biorąc pod uwagę, że obejmuje również komputery z procesorami dostarczonymi przez Intel.

Co teraz?

Jeżeli na liście wspieranych urządzeń nie ma maszyn, które występują w Państwa organizacji, czas na podjęcie operacyjnych kroków. W pierwszej kolejności należy zlokalizować takie urządzenia i sprawdzić do jakich celów są przeznaczone. Rozwiązania MDM napewno umożliwiają utworzenie takiego raportu. Jak uprościć i zarządzać tym procesem w Jamf możecie Państwo zobaczyć tutaj.

Jeżeli po przeprowadzeniu audytu okaże się, że sprzęty w Państwa organizacji są sprzed 2017 roku i wymagają tym samym wymiany, warto zaplanować ten proces wcześniej.

Plan

Proces wycofywania sprzętu z użycia powinniśmy (szczególnie przy większych flotach) rozłożyć na kilka etapów. Każdy z nich zabezpiecza inną grupę użytkowników. Możemy wyszczególnić 5 takich grup:

 1. Top management i kadra zarządzająca
 2. Użytkownicy korzystający z prywatnego sprzętu (model BYOD)
 3. Użytkownicy pracujący głównie (bądź w 100%) zdalnie
 4. Administratorzy systemów IT, bądź inni posiadający podwyższone uprawnienia 
 5. Użytkownicy pracujący w 100% w biurze

Oczywiście może wystąpić sytuacja, gdzie jedna osoba będzie “członkiem” kilku takich grup. 

Tak jak pisałem wcześniej, mając na uwadze bezpieczeństwo i ochronę danych organizacji, powinniśmy rozpocząć proces od osób najbardziej newralgicznych, posiadających najwięcej swobód w użytkowaniu narzędzi pracy przy jednoczesnej “otwartej furtce” na przestrzeń prywatną. 

Osoby z grup: 1, 2 i 3 są szczególnie narażone na wszelkie kierowane ataki (phishing, punycode, spreparowane domeny najwyższego rzędu etc.). Pracują one często  (bądź ciągle) poza przestrzenią biurową, nierzadko nie bacząc na bezpieczne połączenie sieciowe, dodatkowo posiadają uprawnienia do instalacji oprogramowania z niezaufanego źródła. Nierzadko IT dowiaduje się jako ostanie, że nastąpił atak na takiego użytkownika. Dlatego zabezpieczenie tych trzech grup jest ważne w pierwszej kolejności, aby zapewnić bezpieczeństwo i pozytywny “user experience”.

Grupa 4, czyli administratorzy są najbardziej świadomymi użytkownikami. Dodatkową mogą potrzebować dłuższego przygotowania, aby zabezpieczyć swoje środowiska pracy, a być może testów nowego sprzętu, aby nie stracić na ciągłości pracy, czy kompatybilności. 

Grupa 5 jest najmniej narażona, ze względu na bycie “objętą” ochroną infrastruktury sieciowej biura. Dodatkowo “bliskość” działu Help Desk pozwala na szybką reakcję w sytuacjach kryzysowych. 

Finanse

Zobacz, jak APN Promise wesprze Twój biznes w tym zakresie.

Wprowadzenie nowej, bądź odświeżenie starej technologii, to oczywiście niemały wydatek. Jest to dobry moment, aby zastanowić się nad możliwościami optymalizacji finansowej.

Dostępność sprzętu
Wychodzimy z założenia, że czas to pieniądz. Tak się składa, że na dostępność niektórych urządzeń Apple czasami trzeba poczekać. My posiadamy własne magazyny, aby sprzęt był u nas przed tym, jak go u nas zamówisz.

Doradztwo
Nasz zespół to grupa pasjonatów, którzy środowiskiem Apple zajmują się od lat. Lubimy ten sprzęt i zdajemy sobie sprawę, że to jedynie platforma, który musi efektywnie współpracować z narzędziami biznesowymi. Wyznajemy holistyczne podejście do rozwiązań biznesowych, dlatego przede wszystkim słuchamy naszych klientów i podpowiadamy jaki sprzęt i usługi mogą wesprzeć ich biznes.


Finansowanie z Apple Financial Services
Możecie Państwo pozyskać sprzęt Apple, ale również potrzebne akcesoria, czy usługi rozszerzonej gwarancji i wsparcia AppleCare for Enterprise. W tym programie oszczędność to nawet 30%. Dodatkowo, po roku, dwóch lub trzech nastąpi decyzja: wykupić sprzęt na własność, czy nabyć najnowszy?

Apple as a Service
Jeżeli podjęliście Państwo decyzję o wymianie technologii w swojej organizacji i zastanawiacie się nad tym, jak zagospodarować stare urządzenia i zoptymalizować tym samym cały proces, mamy na to odpowiedź. Usługa AaaS zapewnia kompleksowe podejście:

 • Wykupimy Państwa obecny sprzęt (urządzenia mobilne, stacjonarne etc.)
 • Zaplanujemy proces wymiany technologii: od zamówienia, dostawy, po instalację i przygotowanie do pracy
 • Zapewnimy serwis każdego sprzętu
 • Jeżeli potrzebujecie wsparcia w zarządzaniu flotą urządzeń, udostępnimy specjalistów Help Desk
 • To nie wszystko!
 • Koszty całego projektu możecie Państwo elastycznie rozłożyć w czasie. Chętnie opowiemy więcej o naszej usłudze.

Podsumowanie

Najnowsze systemy operacyjne przyniosły szereg zmian poprawiających user experience i poprawią bezpieczeństwo. Jednak nie wszystkie modele urządzeń Apple będą mogły z nich skorzystać, dlatego warto zaplanować proces wymiany floty, obniżając przy tym koszty pozyskania nowej technologii. Z ogromną chęcią pomożemy Państwu w tym wyzwaniu!

Zapraszamy do kontaktu!

[contact-form-7 id=”893″ title=”CTA Darmowe Konsultacje”]